Szukaj Pokaż menu

Demotywatory CCII - jak wykastrować faceta jednym zdaniem

186 437  
598   264  
Dzisiaj m.in. leginsy chroniące przed gwałtem, najlepszy szef na świecie, milion polskich samochodów elektrycznych oraz zdjęcie Tadeusza Sznuka z pierwszego wydania "1 z 10" z 1994 roku.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Nerwica nerwicy nierówna - epizod II

48 285  
223   48  
Wiciox pisze: Starałem się przeczytać wszystkie komentarze, lecz jak statystyczny internauta, moje oczy skakały od jednego do drugiego. A wracając do tematu: na czym skończyłem? A tak, na pierwszej wizycie u psychologa. No i miałem dać kilka wskazówek.

Wkurzają cię litreówki? Możesz mieć osobowość gramatycznego nazisty

63 363  
69   96  
To, co wcześniej do tej pory tylko podejrzewano, teraz znalazło oparcie w badaniach naukowych. Ludzie, którzy mają alergię na literówki i błędy ortograficzne, mają także wspólne cechy osobowości.

Literówki i błędy ortograficzne potrafią nie tylko zepsuć przyjemność czytania nawet najlepszego tekstu. Czasem mogą doprowadzić do katastrofy lub zdecydować o być lub nie być autora niefortunnie skonstruowanej wypowiedzi. Czy tak trudno się więc dziwić tzw. gramatycznym nazistom, czyli ludziom, którzy dostają białej gorączki na widok różnych baboli językowych? Sprawie przyjrzeli się psychologowie, Julie E. Boland i Robin Queen, a wyniki swoich obserwacji przedstawili w pracy pt. „If You’re House Is Still Available, Send Me an Email: Personality Influences Reactions to Written Errors in Email Messages” [Jeśli pokuj jest ciągle wolny, proszę o wiadomość: Wpływ osobowości na reakcje na błędy w wiadomościach mejlowych”.]

Badacze przygotowali 12 ogłoszeń dotyczących wynajmu pokoju. Część z nich zmodyfikowali tak, by zawierały literówki i błędy ortograficzne. Później do badania zaproszono 83 ochotników. Poproszono ich, by wyobrazili sobie, że umieścili w internecie ogłoszenie o tym, że szukają współlokatora. Gdy już to zrobili, badacze pokazali ochotnikom po jednym z przygotowanym wcześniej mejli – albo sformułowanym prawidłowo, albo z literówką, albo z ortem. Z badania jasno wynikło, że zarówno literówki, jak i orty zawarte w mejlach zniechęcały „właścicieli” mieszkania przed pozytywnym rozpatrzeniem odpowiedzi na ogłoszenie.

Po zakończonym etapie oceny mejli uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet dotyczących oceny „wielkiej piątki”, czyli składającego się z pięciu elementów modelu osobowości, w skład którego wchodzą: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. W tym miejscu nastąpił pewien rozjazd, ponieważ o ile błędy ogólnie wpłynęły na negatywną ocenę ogłoszeń, tak błędom przypisywano różną wagę w zależności od cech danej osobowości. Introwertycy oceniali teksty zawierające literówki z większą surowością niż ekstrawertycy. Z kolei osoby mniej spolegliwe gorzej oceniały teksty z ortami. Różnice w ocenie obu kategorii błędów były też niekiedy większe niż oceny samych tekstów z ortami.

Według naukowców badanie wskazuje, iż pewne cechy osobowości wpływają na reakcje wynikające z kontaktu z błędami zawartymi w tekście.
69
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nerwica nerwicy nierówna - epizod II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Codzienne zjawiska wyjaśnione prostymi gifami
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 5 przestarzałych technologii, od których zależy życie wielu osób w nowoczesnym świecie
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Niesamowite ludzkie oczy - o tym jak działają, opowiada fototechnik
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 13 porad dla samotnej kobiety
Przejdź do artykułu Czterowymiarowy zawrót głowy, czyli o co chodzi z tymi wymiarami świata?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą