Szukaj Pokaż menu

Demotywatory CCXXVIII - kiedy żona jest poza domem ósmy dzień

157 385  
374   233  
Dzisiaj m.in. drzewo pandałowe, pociągowy spotter z Oleśnicy szuka pomocy, muzułmańska miss zrywa z tradycją, a my wyjawiamy sekret męskich koków.

Zapomniana historia legendarnego symbolu sprzed paru dekad

66 574  
220   63  
Mały opornik, który znaczył więcej niż 1000 słów.

7 ciekawostek o polskich parkach narodowych

83 074  
270   47  
Może nie mamy swojego Yellowstone albo Wielkiego Kanionu, ale nie oznacza to bynajmniej, że u nas nie ma co zwiedzać. 23 parki narodowe dają spory wybór atrakcji!

#1.

Póki co ustanowiono 23 parki narodowe w Polsce, ale ich liczba może w przyszłości wzrosnąć. Jednym z planowanych nowych może być Jurajski Park Narodowy, który objąć ma część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Częstochową a Zawierciem. Gdyby zrealizowano projekt, którego pomysł powstał już w latach 70., byłby to 24. park narodowy w Polsce, a zarazem jeden z najmniejszych. Ale za to mielibyśmy swój własny, prawdziwy Jurassic Park.

#2.


Pierwszym ustanowionym parkiem narodowym w Polsce był Pieniński Park Narodowy otwarty w 1932 roku. Nieco później, ale wciąż w tym samym roku uruchomiono Białowieski Park Narodowy - prawdopodobnie najbardziej znany na świecie z polskich parków. Zarówno Pieniński jak i Białowieski były jednymi z najwcześniej ustanowionych w całej Europie.

#3.


Jednym z najciekawszych jest Słowiński Park Narodowy z imponującymi wydmami. Jednak odwiedzający go turyści z wycieczki zapamiętują zwykle wielokilometrową wędrówkę przez las zanim ukaże się jakikolwiek widok, hordy meleksów i punkty poboru opłat na każdym kroku. Pod względem przyrodniczym to miejsce wspaniałe - ale turystyczne „okoliczności” pozostawiają wiele do życzenia.

#4.


Park Narodowy Gór Stołowych kojarzy się przede wszystkim z widokiem Szczelińca, który złośliwi nazywają polskim Uluru. Ale Szczeliniec to tylko jedna z atrakcji - są jeszcze Błędne Skały, a w bezpośrednim pobliżu uzdrowiska - Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Pod względem struktury wiekowej odwiedzających to taka polska Floryda.

#5.


Parki Narodowe w Polsce zajmują około 1% powierzchni - to niedużo. Największy - Biebrzański Park Narodowy - zajmuje nieco poniżej 60 tys. hektarów. Z kolei najmniejszy - Ojcowski - mieści się na nieco ponad 2 tys. hektarów. Najwięcej parków narodowych mieści się w województwie małopolskim.

#6.


Najchętniej odwiedzanym z polskich parków jest Tatrzański Park Narodowy - cel zarówno letnich, jak i zimowych wycieczek, mieszczący też najwyżej położony punkt Polski - jeden z trzech wierzchołków Rysów. Do Tatrzańskiego PN dociera rocznie ok. 3 milionów turystów. Trzy najpopularniejsze parki - Tatrzański, Karkonoski oraz Woliński - zapewniają (lub zabierają) 60% ruchu turystycznego.

#7.


Najrzadziej odwiedzany, choć niesłusznie, jest Narwiański Park Narodowy - trafia tam ledwie 12 tysięcy osób rocznie. Mimo to Polska Organizacja Turystyczna utrzymuje, że największym problemem polskich parków narodowych jest… nadmierna frekwencja. Tłum, hałas, zanieczyszczenia, budki z hot-dogami i stragany z pamiątkami. To nieodłączna część parków w Polsce - ale czy oby na pewno winni są przybywający turyści?

Źródła: 1, 2, 3
270
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zapomniana historia legendarnego symbolu sprzed paru dekad
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Jak zostać elektrykiem wysokich napięć, czyli elektrotechnika w pigułce

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą