Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 gorących ciekawostek o upałach

99 752  
340   50  
Globalne ocieplenie musi być faktem - przyjemnie ciepłe lata sprzed kilkunastu lat przerodziły się w fale pustynnych upałów, a ludzie raz po raz zastanawiają się, czy to na pewno jeszcze Polska…

#1.

Teoretycznie najwyższa możliwa do osiągnięcia temperatura - temperatura Plancka - to około 1,42 x 10^32 K. Taka, według szacunków naukowców, mogła teoretycznie panować chwilę po wielkim wybuchu. Na Ziemi póki co jest jeszcze trochę chłodniej. O fali upałów, według zaleceń Światowej Organizacji Meteorologicznej, mówi się już gdy przez 5 kolejnych dni z rzędu temperatura przekracza średnią o przynajmniej 5 stopni Celsjusza.

#2.


Dla tych, co przy pierwszych dniach lata zaczynają marzyć o przeprowadzce, przydatna może okazać się informacja, że średnia temperatura na Marsie wynosi -63°C. Na stałe może i za zimno, ale na tydzień odpoczynku - jak znalazł. W ziemskich realiach dobrym miejscem do schowania się przed upałem jest… wnętrze ogórka. Warzywo to zbudowane jest w taki sposób, że w jego wnętrzu może być nawet o 11 stopni Celsjusza chłodniej niż w otoczeniu!

#3.


Według NASA, kiedy temperatura za oknem przekroczy 35°C, wydajność pracy człowieka spada o 45%. Według doświadczenia, wcale nie potrzeba 35 stopni… i wcale nie o 45%. To w końcu nie przypadek, jak ogromną popularnością w „ciepłych krajach” cieszy się sjesta - poobiednia drzemka, kiedy na zewnątrz panują najcięższe upały i nawet psa żal byłoby zamknąć w samochodzie wygonić na dwór.

#4.


Jakkolwiek z naszej perspektywy wydaje się to trudne do wyobrażenia, wszechświat stale się ochładza. Tempo zmian nie jest jednak duże - to jakiś 1 stopień w ciągu 3 miliardów lat. Obecnie panująca w przestrzeni kosmicznej temperatura to jakieś -270°C, co nie zmienia faktu, że podstawowym problemem misji kosmicznych są… upały. Pozbawione przeszkód promienie słoneczne nagrzewają powierzchnię obiektów wysłanych w kosmos do 260 stopni. To jak lecieć na Księżyc piekarnikiem!

#5.


Piekło na Ziemi znajduje się w Etiopii. Dallol to opuszczone miasto, w którym w latach 60. XX wieku odnotowano średnie roczne temperatury na poziomie 35,5°C. Współcześnie za najgorętsze z dużych miast uchodzi Bangkok, gdzie od marca do maja średnia temperatura sięga 34 stopni. Osoba nieprzywykła do takich upałów z pewnością pożałowałaby wyboru miejsca zamieszkania…

#6.


Jeśli wystarczy 35°C, by wydajność pracy spadła o połowę, to co powiedzieć mają górnicy z kopalni złota Mponeng w RPA? Kopalnia uchodzi za najgorętsze miejsce pracy na Ziemi. Na głębokości 3 kilometrów temperatura skał dochodzi do 65°C. W takim otoczeniu nie sposób przeżyć, nie mówiąc już o wykonywaniu ciężkiej fizycznej pracy. A jednak - by możliwe było wydobycia złota z Mponeng, na dół pompuje się ogromne ilości lodu, a ściany korytarzy prowadzących do wyrobisk pokrywa betonem, by choć w jakimś stopniu odizolować gorąc.

#7.


Na falach upałów cierpią wszyscy, aczkolwiek sama temperatura najbardziej dotkliwa jest na obszarach miejskich. Tworzą się tzw. miejskie wyspy ciepła, co wynika między innymi ze zmian krajobrazu (budynki i ulice, materiały zachowujące się niemal jak ekrany słoneczne). Przedłużające się fale gorąca powodują też problemy z dostawami prądu. Utrudniona jest produkcja (nie można odprowadzić gorącej wody z systemów chłodniczych do naturalnych zbiorników), a także przesył (wysoka temperatura znacząco obniża możliwości przesyłowe linii energetycznych).

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
9

Oglądany: 99752x | Komentarzy: 50 | Okejek: 340 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.04

15.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało